Joomla CMS zalety i wady

Joomla jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią strony internetowej. Zapewne wielu uważa, że jego najważniejszą zaletą jest fakt, że możemy wykorzystywać go zupełnie za darmo. Po części zgadzamy się z tym stwierdzeniem. W wielu przypadkach jednak podstawowa funkcjonalność systemu nie wystarcza, żeby stworzyć zupełnie za darmo stronę internetową, która spełniałaby nasze oczekiwania. Co zatem jest płatne a co darmowe?

1 Wygląd – czyli szata graficzna naszej strony internetowej 

Gdy zapragniemy wykorzystać Joomla do zbudowania naszej witryny musimy pamiętać, że przygotowanie warstwy graficznej ( szablonu ) a następnie zakodowanie tego szablonu w taki sposób, żeby Joomla go prawidłowo wyświetlała w większości przypadków jest płatne. Nawet gdy zdecydujemy się na korzystanie z gotowych szablonów musimy się liczyć z kosztami.

2. Dostosowanie Joomla do naszych potrzeb 

Żeby system mógł wyświetlać zawartość naszej strony musi zostać zainstalowany i skonfigurowany według potrzeb właściciela strony internetowej. Trzeba wprowadzić niezbędne dane oraz poumieszczać poszczególne elementy w taki sposób, żeby wyświetlały się zgodnie z projektem graficznym. Te wszystkie czynności są odpłatne

3. Zwiększenie funkcjonalności 

Joomla ma bardzo dużo wbudowanych opcji, które pozwalają zaraz po zainstalowaniu samodzielnie zarządzać zawartością strony www. Niemniej twórcy oprogramowania, aby ograniczyć jego ciężar ograniczają się do funkcjonalności podstawowych. Możliwości Joomla rozszerzają moduły, komponenty i dodatki. Można je tworzyć na indywidualne zamówienie jak i wykorzystać dostępne płatne wersje. Zaletą płatnych komponentów, modułów  i dodatków jest fakt, że producenci tychże dbają w dużej mierze o poziom bezpieczeństwa, co w efekcie sprawia, że nasze strony internetowe w mniejszym stopniu narażone są na włamania. Dzięki wspomnianym dodatkom Joomla możemy posłużyć się do zbudowania portalu internetowego, sklepu internetowego, biura podróży czy strony agencji obrotu nieruchomościami, praktycznie nie ma ograniczeń.  Co najważniejsze wszystkie te możliwości nawet w płatnych wersjach są wielokrotnie tańsze niż autorskie systemy CMS

W podstawowej wersji Joomla z powodzeniem możemy:

  • redagować i formatować artykuły na każdą stronę witryny za pomocą prostych narzędzi wizualnego edytora tekstu,
  • dodawać do witryny nowe strony, używając interfejsu wskaż i kliknij,
  • dodawać obrazy i inne media, wczytując je za pomocą przeglądarki internetowej,
  • kontrolować wszystkie elementy witryny, np. menu nawigacyjne i układ stron.

4. Bezpieczeństwo

Joomla jest bardzo popularnym systemem więc często staje się on celem ataków hackerów. Żeby temu zapobiec społeczność programistów skupionych wokół projektu wydaje regularnie łatki bezpieczeństwa, które należy wdrażać na działających już stronach internetowych. Wykonanie prawidłowej aktualizacji jest gwarancją utrzymywania dużego poziomu bezpieczeństwa stron www opartych na Joomla CMS.

Wiele firm podobnie jak Rabanet przez pierwszy rok po stworzeniu  dla Klienta strony www świadczy nieodpłatną usługę wsparcia technicznego i gwarancyjnego w ramach, której wykonywane są aktualizacje do najnowszych stabilnych wersji CMS Joomla. Po okresie taką usługę wykonujemy odpłatnie w ramach stałego abonamentu lub działań doraźnych.

Joomla ma wprawdzie wbudowany mechanizm automatycznej aktualizacji, należy jednak pamiętać, że przed jej wykonaniem koniecznie trzeba zrobić kopię serwisu i bazy danych.  Należy również pamiętać, że podczas aktualizacji mogą pojawić się problemy w postaci konfliktów z różnymi rozszerzeniami ( modułami, komponentami, dodatkami ). Z tego powodu zaleca się wykonanie takiej aktualizacji firmie lub osobie znającej się na Joomla.

 

Wymieńmy zatem zalety:

  1.  Wszechstronna możliwość wykorzystania praktycznie w każdej branży
  2. Zaraz po instalacji gotowa do użytku dla stron niewymagających indywidualnej konfiguracji i oryginalnego wyglądu.
  3. Łatwa w użyciu dzięki wbudowanemu edytorowi tekstu i innym edytowalnym  narzędziom.
  4. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego wykonawcy ( Obecnie w Polsce setki firm specjalizuje się w Joomla. Stronę z powodzeniem możemy zrobić w jednej firmie a aktualizację zlecić innej tańszej firmie ) W przypadku rozwiązań komercyjnych obostrzenia licencyjne nie pozwalają na ingerencje w kod co oznacza, że zmuszeni jesteśmy współpracować z jednym wykonawcą nawet jeśli nam ta współpraca nie odpowiada.

Wady

Podstawową wadą Joomla jak i komercyjnych CMS  jest konieczność śledzenia aktualności wydawniczych systemu i przeprowadzanie systematycznych aktualizacji do bezpiecznych stabilnych wersji.  Jeśli nie zlecimy tego odpłatnie innej firmie to na nas spoczywa obowiązek przeprowadzenia aktualizacji. Jest to jednak wada, która dotyczy wszystkich systemów informatycznych ( oprogramowania ). Niezabezpieczone i przestarzałe oprogramowanie staje się często celem hackerów.